Pokud jde o módu osmdesátých let, nemusíme zůstat jen u vzpomínek. Modely s jejími prvky si můžeme zakoupit i v dnešní době. Tedy pokud se nám do toho chce. Někteří ji milovali (nebo si v ní našli, co mu sedělo), jiní ji nemuseli a jsou rádi že je pryč. Ale asi jen málokdo zapomene na legíny, „plísňáky“, obrovské ramenní vycpávky nebo „trvču“ na hlavě!
Osmdesátá léta minulého století byla v na „západě“ charakteristická ekonomickým růstem, u nás „totáčem“. Přesto se k nám již mnohé z módní vlny tehdejší doby dostalo. Nebo jsme vytvořili alespoň něco podobného!
Žena či muž?
Móda byla divoká, hýřila pestrými barvami a leskem. Inspirovaly ji snad všechny světové kultury. Charakteristické pro ni bylo to, že ač zdůrazňovala figuru, stírala vlastně rozdíly mezi pohlavími. Kolikrát jste nevěděli, zda na obrazovkách televize, na disco či koncertě, i jen tak na ulici vidíte dívku nebo mladého muže. Všichni měli útlý pas, široká ramena, delší vlnité vlasy (často s trvalou) s ofinou a náušnice.
Legíny
Co se týká „kalhotové“ módy, jsou pro osmdesátá léta asi nejvíce charakteristické legíny. Nosili je všichni všude. Často opravdu dost pestré. A nejen k teniskám do tělocvičny, ale i k lodičkám do práce. Dále zažívaly velký boom džíny všech druhů a střihů. U nás byly originální značky k sehnání jen v Tuzexu. A to dost draho. Nosily se hodně tzv. „plísňáky“ vyrobené „chemickým ošoupáním“. Ze střihů kalhot byly výrazné například tzv. „mrkváče“, které měly nohavice od širokých nahoře ke kotníkům značně zúženy. Až tak, že jste do nich dole sotva protáhli nohy.
Vycpávky a pásky
Módní byla „hranatá“ silueta. Saka, halenky, ale i trička, šaty a různé overaly byly vybaveny velkými vycpávkami. Kdo měl širší ramena a nechtěl mít „korbu jako Rambo“, musel je pořád z něčeho párat. Nosily se také dlouhé barevné svetry přepásané výraznými pásky. K tomu elastické minisukně nebo legíny, případně oboje najednou. Pásky se nosily na většinu modelů. Často dost mohutné, s velkým zapínáním, různých materiálů a barev.
Disco a rock
Disco móda byla pestrá, lesklá, bláznivá i „rockově drsňácká“. Na oblečení se našívaly flitry. Na krk se věšely velké řetězy, na uši výrazné barevné náušnice. Populární začal být jako ozdoba těla pircing. V šatníku rockera nesměly chybět skinny jeans, džísky, kožené bundy a kalhoty, robustní botky. Zdobily je cvočky, nášivky i spínací špendlíky.