Jak si správně vybrat exekutora, o jaké témata byste se měli zajímat nebo jaká jsou kritéria dobrého exekutora? Dají se ve výběru vymahače dluhů udělat chyby? Jaké jsou ty úplně nejčastější? Čeho bychom se měli vyvarovat a na co si dát při výběru exekutora pozor? A co když máte více dlužníků? Měl by všechny dluhy vymáhat tentýž exekutor?
– Pokud vybíráte podle kvality, je možné, že budete exekutorovi platit nejenom vysoké náklady za cestování, ale také za to, aby se seznámil s místními poměry
– Pokud zvolíte exekutora, který je z toho kraje, tyto výdaje vám odpadnou, neboť exekutor je seznámen s místní situací
– Vybírejte exekutora podle geografické blízkosti nejenom k vám, ale k dlužníkovi
– Vybírejte exekutora podle toho, nakolik můžete nahlížet do tzv. doplňkových služeb: například pravidelný raport o stavu vymáhání dluhu, nebo třeba hlídání insolvenčního rejstříku
O co byste se měli nejvíc zajímat?
Rozhodně o to, jak často a jakou formou vás bude exekutor informovat o stavu pohledávky, a také se zajímejte, jak velký přehled budete mít o celém procesu vymáhání.
– Vzdálenost exekutora od věřitele
– Vzdálenost exekutora a dlužníka
– Komunikace mezi věřitelem a exekutorem
– Dostupnost exekutora přes email, telefon, sociální síť
– Výše požadované zálohy
– Doplňkové služby
– Smlouva o provedení a vyřízení pohledávky
– Zda exekutor provádí exekuce u dlužníka doma
– Zda exekuce probíhá prodejem movitých věcí
Zohledněte délku spolupráce
Pokud se jedná o jednorázovou záležitost, můžete si dovolit jít po kvalitě. Ovšem pokud přemýšlíte o dlouhodobější spolupráci nebo o několika různých dlužnících, rozhodně byste měli zvážit, jakého exekutora zaměstnáte.
Sejděte se s exekutorem osobně a proberte možnosti, můžete ta předejít nesrovnalostem.