Fazolky mungo jsou luštěninou, kterou lze konzumovat uvařenou, nebo v naklíčené podobě. Její správný botanický název je Vigna zlatá, pochází z Asie, kde se již tisíce let pěstuje zejména v Číně, v Indii, v Laosu, ve Vietnamu a v Thajsku.
Jestliže chcete tuto luštěninu tepelně upravit, musíte ji namočit přes noc do studené vody a vodu slít, do vody se totiž vyluhuje část problematických antinutrientů, které blokují vstřebávání některých živin a komplikují trávicí proces. V tlakovém hrnci ji uvaříte během 18 minut, v obyčejném hrnci pak zhruba za necelou hodinu. Výhodnější je však nechat fazolky mungo naklíčit.
Klíčky vzejdou i bez namáčení
Fazole mungo se velice snadno klíčí, nemusí se ani předem namáčet a postačí umístit je do nakličovacích sklenic nebo misek. Důležité je pouze odebrat poškozené, plesnivé, načernalé, zdeformované a podezřele zbarvené kusy, z nichž se klíčky nevytvoří, a mohou být pod vlivem vlhkosti zdrojem pro šíření plísní a hniloby. Proces mungo klíčení https://www.nakliceno.cz/mungo/ probíhá nejlépe při pokojové teplotě mimo dosah přímého slunce a stačí k němu jen zajistit semenům potřebnou vlhkost.
Co obsahují fazole mungo
Svým složením se spíše podobají zelenému hrášku, než fazolovým luskům, jsou také v syrovém stavu jedlé a zároveň velmi chutné. Výrazná chuť je tím hlavním důvodem, proč se neustále zvyšuje počet strávníků, kteří mají zájem je alespoň sporadicky konzumovat. Měli bychom však mít také na paměti, že jde o velmi výživný zdroj proteinů, který v kombinaci s jakoukoli obilovinou tvoří komplexní bílkovinu, čímž se vyrovná masité stravě nebo mléčným výrobkům. Zároveň jsou zdrojem vitamínů, antioxidantů, minerálů, a pochopitelně také polysacharidů a vlákniny.
Spolu s jinými druhy luštěnin bychom je měli mít ve svém jídelníčku zařazovány častěji a tím bychom se alespoň zčásti přiblížili zdravějšímu stravovacímu režimu našich předků.