Někdy je člověk prostě tak nějak hnán k tomu, aby něco začal konečně tvořit. Může to být dětský sen, může to být jenom dobrý nápad, co nás může dohnat k tomu, že bychom se chtěli něco více dozvědět o podnikání a možná i založit nějakou tu společnost. Začít je to nejtěžší, co může být, a to je v jakékoliv jiné lidské činnosti všude stejné. Začíná se vždycky ztěžka, pokračuje se i lépe a skončit můžete ze dne na den, ani se neotočíte. Lidský život je hrozně krátký, a pokud jste nestačili za těch několik let vstřebat také právní úpravu, která se týká podnikání a živností, tak jste pravděpodobně asi mírně ztraceni kdykoliv, kdy se podíváte do živnostenského zákona nebo zákona o korporacích.
Bezplatná pomoc
Není však všem dnům konec a zvláště lidé, kteří jsou naprosto ztraceni v právní úpravě, se mohou konečně dobrat k nějakému výsledku. Na Univerzitě Palackého v Olomouci totiž začal působit americký profesor práva a zkušený korporátní právník Michael Schlesinger, který zde otevřel novou kliniku práva a podnikání. Klinika bude zapojena do už běžícího projektu Studentské právní poradny, která poskytuje zdarma právní radu všem, kteří si najdou ten čas a objednají se do poradny a jsou povolní svěřit své záležitosti studentům, kteří mu bezplatně vyhotoví právní radu. Profesor Schlesinger chce rozjet svojí kliniku po vzoru té v Chicagu, kde tamní studenti práva pomáhají bezplatně lidem, kteří by si jinak nemohli dovolit advokáta na založení společnosti či jsou diskriminováni úřady pro svoji barvu kůže.
Klinika slouží všem
Ať už máte nějaký palčivý problém nebo si chcete jenom založit nějaké úspěšné podnikání, je to přesně něco pro vás. Klinika pomáhá i minoritám, které se cítí být v české společnosti poněkud „vynechány“, co se týče podnikatelského světa. Vietnamská či romská menšina je značně stigmatizována českou společností a právě prof. Schlesinger by chtěl změnit to přesvědčení, že tito lidé neumí podnikat nebo podnikají na černo a že jinak jim to nepůjde.